BEZPIECZNE HASŁO

Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytania:
Czy moje hasło jest bezpieczne? Czy odpowiednio je przechowuję? Co się stanie gdy, ktoś złamie moje hasło?
W dobie nieustającej informatyzacji powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo i pilnować aby było ono na najwyższym poziomie. W tym artykule podpowiemy Ci jak zbudować, zapamiętać i przechowywać bezpieczne hasła a także pokażemy najgorsze i niestety najpopularniejsze hasła 2017 roku. Mamy nadzieję, że ten artykuł przekona Cię do zweryfikowania bezpieczeństwa własnych haseł dostępu, czy to prywatnych czy firmowych.

SILNE HASŁO – CZYLI JAKIE?

Odpowiednie hasło składa się z 10 znaków, dużych oraz małych liter, co najmniej jednej cyfry oraz znaku specjalnego (np. ! ; , % # @ . ‘). Nasz tajny kod dostępu nie powinien być słowem (np. Koszykówka, M@ma ), ciągiem sekwencji (np. 123$%^, 123456) lub znaków na klawiaturze (np.qwerty, Zaq12wsx).

JAK BEZPIECZNIE PRZECHOWYWAĆ HASŁA DOSTĘPOWE?

Nigdy nie zapisujmy haseł na kartkach, w kalendarzach, w plikach na komputerze (np. notatnik). Nie korzystajmy też z opcji zapisywania haseł w przeglądarce, jest to strasznie niebezpieczne. Hasła powinniśmy przechowywać w najdoskonalszym komputerze świata czyli naszej głowie, lecz przy natłoku różnych kont jakie przychodzi nam na co dzień obsługiwać zaczynamy się gubić. Istnieją programy zwane menedżerami haseł.

Po skonfigurowaniu takiego programu wszystkie hasła przechowujemy bezpiecznie w zaszyfrowanym pliku. A w jaki sposób zabezpieczamy naszą szyfrowaną bazę? To proste – hasłem – tylko tym razem musimy zapamiętać jedno hasło które otwiera przed nami kolejnych 15 różnych skomplikowanych niezrozumiałych ciągów znaków.

JAK STWORZYĆ I ZAPAMIĘTAĆ BEZPIECZNE HASŁA?

Jednak nadal pozostaje problem z zapamiętaniem tego jedynego, najważniejszego hasła.
Podpowiemy Wam jak stworzyć hasło bezpieczne i łatwe do zapamiętania.

Wybierzmy jakieś zdanie np. „o 20 zawsze wychodzę na krótki spacer” – z pierwszych liter stwórzmy hasło następnie dodajmy do tego zasadę aby co drugi znak był pisany dużą literą. Pod koniec dołóżmy jakiś znak specjalny i kolejną cyfrę aby nieco utrudnić, w naszym przypadku wybieramy 8 bo oznacza to tą samą godzinę co liczba 20: o20ZwNkS#8

Rekomendujemy używać różnych haseł np. do skrzynki pocztowej, konta bankowego, konta w systemie operacyjnym lub na forum internetowym. Dodatkowo polecamy zmieniać hasła raz na jakiś czas – optymalnie co 6 miesięcy. Uchroni to nas przed potencjalnym skompromitowaniem (wyciekiem) hasła w sieci lub po czasie „odetnie” osobę, która posiada dostęp do naszego konta o czym możemy nie zdawać sobie sprawy.

LISTA 10. NAJGORSZYCH HASEŁ

Pozostawiamy dla Was listę TOP 10 najpopularniejszych haseł 2017. Hasła można było znaleźć w masowych wyciekach baz danych. Listę przygotowała firma SplashData. Nie polecamy stosować żadnego z tych haseł:

  1. 123456
  2. password
  3. 12345678
  4. qwerty
  5. 12345
  6. 123456789
  7. letmein
  8. 1234567
  9. football
  10. iloveyou

PO CO TO WSZYSTKO?

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Państwa te informacje mogą być oczywiste, jednak nasze doświadczenia pokazują iż w firmach rzadkością jest przywiązywanie wagi do tak „błahych” rzeczy jak hasła. Notorycznie znajdujemy znane wszystkich żółte karteczki przyklejone pod biurkiem lub klawiaturą. Czasem nawet przyklejone (o zgrozo) bezpośrednio na ekranie. Takie przyklejone hasła łatwo zobaczyć mogą osoby niepowołane – w modzie jest robienie sobie sesji zdjęciowych (nawet w pracy), które trafią na portale społecznościowe. Z obserwacji takich jawnych haseł wynika, że standardowe hasła w firmach wahają się w przedziale od 5 do 8 znaków. Zazwyczaj jest to imię i jakieś 2-3 cyfry… słabo.

Zadaj sobie ostatnie pytanie:
Klucza do mieszkania nie zostawiasz pod wycieraczką, więc dlaczego robisz to z hasłem?

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł sprawi, że sprawdzicie Państwo, czy aby na pewno ustawione przez Was hasła są wystarczająco bezpieczne.

Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania w tym temacie, zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top