WYSYŁANIE DANYCH OSOBOWYCH W WIADOMOŚCI E-MAIL

Czy kiedykolwiek przez Twoją książkę adresową lub literówkę zdarzyło Ci się wysłać e-mail do nieodpowiedniej osoby? Wiele osób borykało się z takim problemem, dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić w jaki sposób unikać takich sytuacji.

Jest to dosyć niebezpieczna sprawa, takie niedopatrzenie mogło właśnie spowodować iż wysłałeś listę płac pracowników do osoby spoza firmy. Mogłeś również przesłać firmie konkurencyjnej Waszą bazę marketingową – a konkurencja odpowiednio ją wykorzysta i zapewne zgłosi naruszenie jakiego się dopuściłeś do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Dowiedz się od swojego informatyka czy Wasza poczta jest szyfrowana, jeżeli spełniasz ten warunek to pozostał nam do wyeliminowania czynnik ludzki – czyli nasze zagapienia i nieuwaga.

PODSTAWOWA OCHRONA DLA DANYCH WYSYŁANYCH DROGĄ POCZTY ELEKTRONICZNEJ

Nie przesyłajmy wiadomości zawierającej dane osobowe lub poufne bezpośrednio w treści maila. Dane wpiszmy do naszego załącznika przesyłajmy je w plikach programu np. Word / Excel itp. Gdy już przygotujemy nasze dane w dokumencie skorzystajmy z dostępnych opcji pakietu Office i załóżmy hasło na nasz dokument. Taki efekt możemy uzyskać klikając kolejno w zakładki:

Plik –> Informacje -> Chroń Dokument/Skoroszyt -> Szyfruj przy użyciu hasła

 

audit4you-bezpieczne-wysylanie-e-maili-a

Następnie zostaniemy poproszeni o ustawienie nowego hasła dla pliku (pamiętajmy hasło powinno być złożone czyli zawierać co najmniej jedną dużą oraz małą literę oraz co najmniej jedną cyfrę i znak specjalny, najlepiej aby hasło składało się z przynajmniej 10 znaków). Po powtórzeniu naszego hasła plik zostaje zabezpieczony.

W tym momencie pozostaje nam już tylko przesłać wiadomość z naszym zabezpieczonym załącznikiem i przekazać hasło docelowej osobie. Tutaj występuje nasza podwójna weryfikacja czy aby na pewno przesłaliśmy nasze dane na odpowiedni adres e-mail. Aby przekazać hasło można skorzystać z telefonu, który każdy w dzisiejszych czasach ma przy sobie. Dzwonimy i podajemy nasze hasło osobie, której chcieliśmy przekazać plik, ew. przesyłamy je wiadomością SMS.

Tym sposobem dowiedzieliśmy się w jaki sposób zabezpieczyć nasze ważne informacje przed nieumyślnym wysłaniem ich do nieodpowiedniej osoby. Ktoś nieupoważniony po otrzymaniu błędnie przesłanej wiadomości nie odczyta naszego załącznika bez hasła. Nasz kod dostępu możemy również ustalić wcześniej i korzystać z takich samych haseł w późniejszej korespondencji – usprawni to korzystanie z naszej dwustopniowej weryfikacji.

Pamiętajcie, nigdy nie przesyłajcie hasła w tej samej wiadomości e-mail – wtedy nasze starania są straconym czasem. Ta metoda nie zabiera zbyt dużo czasu, a skutecznie zwiększa bezpieczeństwo danych.

Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania w tym temacie, zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top