CZYM JEST ZASADA CZYSTEGO EKRANU ORAZ BIURKA I JAK SIĘ DO NIEJ STOSOWAĆ?

Ostatnio dużo słyszymy o zasadzie czystego ekranu oraz biurka ale w jaki sposób mamy je stosować? Zapewne dobrze wiecie, że nie chodzi o zwykłe przetarcie naszego wyświetlacza i wyrzucanie śmieci do kosza. Sporo osób myli zasadę czystego ekranu z utrzymaniem porządku na pulpicie i słysząc, iż mają się do niej stosować chowają wszystkie dokumenty do kilku folderów. W tym artykule wyjaśnimy te dwa pojęcia oraz pokażemy prosty sposób na wprowadzenie ich w życie.

ZASADA CZYSTEGO EKRANU

Tak naprawdę zasada czystego ekranu to bardzo prosta sprawa – w naszym komputerze powinien być skonfigurowany wygaszacz ekranu, który aktywuje się po wykryciu np. 10 minut bezczynności. Wracając do takiej zablokowanej stacji roboczej należy użyć hasła aby kontynuować pracę.

Praktyką jaką rekomendujemy, jest wylogowanie swojego konta przed opuszczeniem miejsca pracy (np. idąc na przerwę). Możemy to zrobić szybko i sprawnie z pomocą kombinacji klawiszy „Windows + L”.

Im szybciej wyrobimy sobie ten nawyk tym łatwiej przyzwyczaimy się do zasad panujących w firmie. Nasz wygaszacz ekranu to awaryjny plan B, gdy naprawdę zapomnimy się wylogować lub będziemy musieli natychmiast opuścić swoje miejsce pracy.

ZASADA CZYSTEGO BIURKA

W przypadku zasady czystego biurka sprawa wygląda bardzo podobnie. Gdy opuszczamy miejsce pracy powinniśmy schować dokumenty zawierające dane osobowe do zamkniętej szafki tak aby uniemożliwić ewentualnemu intruzowi zebranie informacji do których nie jest upoważniony.

Dodatkowo w miejscach, gdzie w trakcie pracy często odwiedzają nas osoby z zewnątrz – np. klienci – powinniśmy dodatkowo, w miarę możliwości, odwracać dokumenty, które zawierają dane osobowe na drugą stronę tak, aby osoba znajdująca się przy naszym biurku nie miała wglądu w nasze poufne zapiski.

Pamiętajmy także o ekranie – w przypadku zaistnienia ryzyka podejrzenia wyświetlanych danych minimalizujmy wszystkie programy tak aby interesant widział jedynie nasz pulpit. Efekt taki można uzyskać w szybki sposób stosując opcję „Pokaż pulpit” umieszczoną w prawym dolnym rogu ekranu na pasku zadań lub za pomocą kombinacji klawiszy „Windows+D”.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pokazał jak w łatwy sposób dbać o bezpieczeństwo naszych danych oraz rozwiał wszelkie Państwa wątpliwości dotyczące nowych zasad funkcjonujących w niemal każdym przedsiębiorstwie. W razie pytań zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania w tym temacie, zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top